Обилазак СИВ-а - Зграда Савезног извршног већа (Палата Србије, Палата Федерације)

Дана 30.09.2021. ученици одељења III9 су са наставницом ликовне културе Милицом Прелић Стоиљковић посетили СИВ - односно Зграду Савезног извршног већа (други називи: Палата Србије, Палата Федерације).

Кроз овај импозантни објекат и уметничку колекцију, ученике је водио кустос Сив-а. Ученици су имали прилику да виде велики део ентеријера овог здања.

Зграда је саграђена је 1959. године, а свечано је отворена 1961. године поводом Прве конференције шефова држава и влада несврстаних земаља у Београду. Некада је била позната као зграда Савезног извршног већа (СИВ). Занимљиво је да је дизајниран у облику ћириличног слова „Н“ (ћир. „Х“). Као споменик културе одређен је 2013. Унутрашњост ове монументалне грађевине испуњена је изузетним уметничким делима уметника: Петра Лубарде, Саве Сандића, Марије Прегељ, Мила Милуновића, Ђорђа Андрејевића Куна...

Укупна површина објекта је 65.000 м2. Унутрашњост објекта чини 6 салона који симболично представљају микромузеје 6 југословенских република- Босна и Херцеговина, Хрватска, Србија, Црна Гора, Македонија и Словенија, 3 свечане сале и 744 канцеларијска простора.

Главну просторију, салу Југославија која се простире на 800м2, краси лустер у форми розете са челичним крацима који има чак девет тона и 18 метара у пречнику. Сала Југославија може да прими 2000 званица. Улаз у свечану салу могућ је кроз два репрезентативна фоајеа који су директно повезани са централним холом и степеништем.

Сви подови у репрезентативном (централном) делу објекта изведени су од мермера, кабинети су прекривени паркетом, док су у ходницима примењени мермер, мозаик и керамичке плочице. Сва степеништа обложена су гранитом, врата су рађена од политиране ораховине или храстовине и са оковом од белог метала или бронзе.