Филмски фестивал особа са инвалидитетом БОСИФЕСТ

Дана 19.10.2021. године ученици 4.6 и 4.8 Осме београдске гимназије и периоду од 14. до 18.часова су у пратњи наставника социологије Бојана Тодоровића посетили дванасти по реду филмски фестивал особа са инвалидитетом БОСИФЕСТ који се ове године одржао у Југословенској кинотеци.

Ученици су били у прилици да погледају 6 филмских пројекција: 1.'' Знак за сва времена'' 2.''Позитиван до краја'' 3. ''Невидљиве линије'' 4. ''Позитивана страна'' 5.''Пробој осећања и 6. ''Повезује тачке''.

Сврха оснивања фестивала је указивање на стваралачки рад и могућности учесника на јавној културној сцени и ширење поруке да особе сa инвалидитетом треба да имају иста права и обавезе као и други грађани. На тај начин БОСИФЕСТ даје снажан подстицај за интегрисање особа сa инвалидитетом у друштво.

Овај фестивал придружује се светским фестивалима који се дужи низ година баве искључиво стварањем филмова о особама сa инвалидитетом, као и филмовима чији су аутори особе сa инвалидитетом. Из године у годину овај Фестивал документарног филма даје допринос упознавању шире јавности о правима, положају и потребама особа сa инвалидитетом, побољшању комуникације, прихватању различитости, рушењу предрасуда о особама сa инвалидитетом. Фестивал богатством различитости промовише Србију и град Београд као једно демократско друштво које се бори за интеграцију особа са инвалидитетом као равноправних чланова друштва.